بال عقب چیست تاریخچه بال عقب خودرو

لوتوس 49
احتمالا برای شما سوال شده که چرا بعضی از ماشین ها بال عقب دارند و کارایی این بال چیست و اولین کسانی که از آن ها استفاده کردند چه کسانی بودند ؟ در این مطلب سعی داریم شما را با مفهوم بال عقب و تاریخچه بال عقب خودرو آشنا کنیم

بال عقب چیست ؟

 احتمالا برای شما نیز سوال شده است که چرا بعضی از ماشین ها در عقب خود بال های بزرگی دارند .
آیا این بال ها برای زیبایی خوددرو آنها است ؟ آیا کاربرد آن برای خنکی است یا هدف عملی دارد؟

بال عقب چیست
بال عقب چیست

بال عقب در واقع وسیله ای از جنس مختلف ( فلز ، پلاستیک ، کربن و … ) است

بال‌های هواپیما به گونه‌ای طراحی شده‌اند که جریان هوا را در خود جذب کرده و نیروی عمودی تولید کنند که آن‌ها را از زمین بلند می‌کند. از آنجایی که هواپیما به بال ها متصل است ، در نتیجه هواپیما از زمین بلند می شود و به سمت بالا پرواز میکند

در خودرو ها به خصوص خودرو های مسابقه ای این اصل به صورت وارانه عمل میکند
بال عقب اصولی و مهندسی در خودرو هوای خارج شده از خودرو را دریافت و آن هوا را به سمت بالا هدایت میکند تا عقب ماشین به سمت پایین هدایت شود

این نیروی وارد شده از هوا رو به پایین بوده و به چسبیدن خودرو به زمین کمک بسزایی می کند. و باعث میشود خودرو پایدارتر و قابل کنترل تر شود.

 همانطور که موتور خودرو چرخ ها را به چرخش در میآورد، احتمال لغزش چرخ ها کمتر است زیرا این نیروی رو به پایین نیروی اصطکاک را افزایش می‌دهد ، و این بدان معناست که می‌توانید سریع‌تر در گوشه‌ها بچرخید، بدون اینکه از مسیر خود خارج شوید.
این واقعا عالیه نه؟!

اثر استفاده از باله مانند قرار دادن بار آجر در خودرو خودتان است اما بدون این که باعث شود موتور خودرو به اندازه بالاتری کار کند تا آن همه آجر را حمل کند و به حرکت در بیاورد .
در حقیقت بال عقب خودرو وزن خودرو را بدون افزایش جرم افزایش میدهد

تاریخچه بال عقب خودرو

آیا شده است تا به حال به این موضوع بیاندیشید که چه کسی برای نخستین بار تصمیم گرفت
که با قرار دادن بال های بزرگ در هواپیما ، آن را سریع‌تر و اوج دارتر کند؟

یا چه کسی به بال یک هواپیما نگاه کرد و فکر کرد، “هوم ، آره ، این روی ماشین من خوب به نظر می رسه ” ؟

در اواخر سال 1920 میلادی مهندسان آلمانی اوپل مشغول طراحی اولین خودروی موشکی جهان به نام اوپل راک وان (Opel RAK 1) بودند.
آنها در طراحی به مسئله سرعت و سبکی خودرو در سرعت بالا برخورد کردند آنها برای مقابله با این موضوع، چند بال بزرگ را به پهلو بستند و ادامه دادند. این باعث شد ماشین موشک روی زمین بماند. تکرارهای بعدی آین آزمایش این سرعت را سه برابر کردند و اینگونه بود که بال ها بسیار مهم شدند. با این حال، به هر دلیلی تا حداقل دهه 60 ، ایده قرار دادن بال‌های وارونه روی یک خودرو هرگز مطرح نشد .

مک لارن در اوایل دهه 1960 برای مدت کوتاهی با بال‌های مختلف خودروهای F1 خود را آزمایش کرد، اما این ایده کنار گذاشته شد.
 سر انجام این لوتوس 49 بود که نیروی رو به پایین را افزایش و توسعه داد.
در سال 1967، لوتوس اولین خودروی فرمول یک خود را با نام لوتوس 49 ، که از بال‌های آئروفویل استفاده می‌کرد، را در مسابقات فرمول یک به نمایش گذاشت. 
طرح اصلی بال عقب مایل ها بالاتر از ماشین بود و راننده جیم کلارک در اولین مسابقه خود برنده شد.
 لوتوس 49 در 12 مسابقه جایزه بزرگ پیروز شد.

لوتوس 49
خودرو لوتس 49

 پس از بسیاری از تصادفات مرگبار که شامل خرابی پایه‌های بال بود، بال‌های بلند ممنوع شدند و اتومبیل‌های F1 ملزم شدند بال‌های خود را روی بدنه نصب کنند. 
صرف نظر از این، پس از معرفی خودرو لوتس 49 فرمول یک برای همیشه تغییر کرد.
از زمان معرفی بال خودرو در اواخر دهه 60، بال های خودرو و نیروی رو به پایین آیرودینامیک جزء اصلی طراحی موفق F1 بوده اند .

کلام پایانی در مورد بال عقب

از دهه 1960، بال‌ها به خودروها کمک می‌کنند تا در جاده بمانند و با سرعت بالا در پیچ‌ها مسابقه دهند . از آن زمان همواره باله های مختلف با امکانات مختلف و مزایای متفاوت طراحی شده و همواره مورد توسعه قرار گرفته است.

— جهت اطلاعات بیشتر مطالب مرتبط با این مقاله را نیز برسی کنید :

5/5 - (1 امتیاز)
ارسال نظر

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

پیشنهاد میکنیم از مطالب زیر دیدن فرمایید

ادامه مطلب
7 مزیت نصب اسپویلر اتومبیل

7 مزیت نصب اسپویلر اتومبیل

آیا تا به حال فکر کرده اید که یک اسپویلر اتومبیل فقط برای نمایش است، اما پس از خواندن پست زیر، ممکن است بخواهید فوراً یک اسپویلر اتومبیل را نصب کنید تا هم در هزینه و هم در زندگی صرفه جویی کنید